Guatemala – země přírodních krás a svědků mayské civilizace
(Guatemala City - Panajachel - Chichi - NP Tikal - Antigua)

listopad - duben

Kuchyně Guatemaly

Guatemala City - Panajachel - Chichicastenango - Flores - NP Tikal - Antigua Guatemala

Odlet z Prahy přes některé evropské, případně severoamerické tranzitní letiště. Po přletu do Guatemala City transfer do hotelu na ubytování, nocleh.

Snídaně, odjezd do Panajachelu na severovýchodním břehu jezera Atitlán, východiska pro návštěvy jezera a jeho okolí. Prohlídka oblasti okolo jezera s výhledy na sopku Tolimán (3114 m n. m.), možnost nákupu rukodělných výrobků od místního obyvatelstva. Nocleh na březích jezera Atitlán.
Jezero Atitlán je kalderové jezero, nejhlubší jezero Střední Ameriky. Na jižní straně jezera se tyčí 3 sopky – Atitlán, Tolimán a San Pedro. Je považováno za jedno z nejkrásnějších jezer světa a je nejdůležitější guatemalskou turistickou atrakcí.

Snídaně, odjezd autobusem do Chichicastenango. Návštěva největšího guatemalského trhu, dále prohlídka města a kostela Santo Tomas. Později odpoledne transfer do Guatemala City, ubytování, nocleh.
Chichicastenango je autentické mayské město s úzkými dlážděnými uličkami ležící vysoko v džungli hornaté oblasti Guatemaly. Město je známé svým barevným a rušným trhem, na kterém obyvatelé z okolních vesnic prodávají krásné řemeslné výrobky, barevné textilie, čerstvé potraviny a tradiční oblečení. Vedle tržiště je 400 let starý kostel sv. Tomáše, postavený na předkolumbovské chrámové plošině.

Časná snídaně, transfer na letiště a odlet do Flores. Po příletu odjezd na celodenní výlet k laguně Yaxha. Návštěva mayského archeologického parku s pyramidami, akropolemi a několika náměstími. Výlet na jihozápadní stranu jezera, kde se na třech ostrovech nachází zříceny předkolumbovského města. Prohlídka předkolumbovského mayského naleziště na ostrově Topoxte s pozůstatky více než 100 staveb. Oběd během výletu. Navečer návrat do Flores. Večeře a nocleh.

Časný odjezd do národního parku Tikal - prohlídka parku a návštěva zřícenin mayského města v Tikalu. Oběd během výletu, nocleh Flores.
Nejrozsáhlejší památka mayské civilizace leží v srdci pralesa s bujnou vegetací v oblasti vyhlášené národním parkem. Je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Bylo zde vybudováno množství staveb – chrámů, paláců, pyramid, hřišť atd. Ze stovek staveb byla zatím objevena pouze malá část. NP Tikal je také rájem řady živočišných druhů a místem výskytu množství druhů ptáků – papoušků, kolibříků, tukanů a dalších.

Snídaně, transfer na letiště a odlet do Guatemala City. Po příletu transfer do Antigua do hotelu na ubytování. Odpoledne pěší prohlídka města s průvodcem, nocleh Antigua.
Antigua je bývalé hlavní město všech středoamerických španělských kolonií a bývalé hlavní město Guatemaly, vyhledávané pro zachovalé stavby z koloniálního období s renesančními a barokními prvky. Město leží v údolí a je obklopeno 3 sopkami – Agua, Acatenango a Fuego. Centrem města je náměstí Parque Central s kašnou, dominantní katedrálou San José a rozlehlým Palacio de los Capitanes Generales ve zdobném barokním koloniálním slohu. Zajímavá je 5 Av. Norte se slavným historickým žlutým obloukem, branou Santa Catalina a výhledem na sopku Agua. Z velkého množství kostelů stojí za prohlídku La Merced, San Francisco či městský klášter Las Capucinas. Krásný výhled na celé město se sopkou Agua se nabízí z vrcholu Cerro de la Cruz.

Snídaně v hotelu. Dopoledne výlet na sopku Pacaya  (2.560 m n. m.) - autobusem k úpatí a cca 4-hodinový pěší trek, pro zájemce případně na koních. Odpoledne návrat do Antigua, volno na individuální program a nocleh.
Pacaya je jedna z nejaktivnějších sopek na světě, erupce bývají poměrně časté. Výstup k vrcholu je po úzké prašné stezce, zkraje ve stínu stromů a keřů. Cestou se zastavuje u vyhlídky na sopečné jezero v hloubce více než 100 metrů. Vystupuje se na planinu do výše 2.000 m.n.m., na konci planiny je zlom a z jeho okraje se otevírá pohled na lávové pole.

Snídaně. Transfer na letiště v Guatemala City, odlet přes tranzitní letiště do Prahy.

Přílet na tranzitní letiště, pokračování do Prahy.

Nejvhodnější období pro vaši cestu je od listopadu do dubna. Termín si můžete určit podle vlastního přání.