Bulharsko - malý okruh za přírodou, památkami a vínem
(Sofie - Sandanski - Bansko - Plovdiv - Kazanlak)

duben – květen, září – říjen

Malá ukázka bulharské kuchyně

Sofie – Sandanski - Bansko – Plovdiv – Kazanlak

Přílet do Sofie, transfer do hotelu, podle časových možností cestou z letiště panoramatická projížďka městem. Příjezd na ubytování, nocleh Sofie.

Snídaně, odjezd ze Sofie na návštěvu Rilského kláštera, největšího pravoslavného kláštera v Bulharsku, od r. 1983 na seznamu světového dědictví UNESCO. Po prohlídce pokračování na jih do vinařské oblasti, příjezd do Sandanski, na úpatí pohoří Pirin, místa klimatické terapie a léčivých minerálních pramenů.  Návštěva vinného sklepa nebo večeře s místními specialitami a ochutnávkou vína, nocleh v oblasti.

Po snídani odjezd směrem do Plovdivu, cestou zastávka v Bansko na úpatí pohoří Pirin, starobylém městečku s bohatou historií, v současnosti oblíbeném středisku zimních sportů, a ve vesnice Dobarsko na prohlídku kostela sv. Teodora Tirona a Teodora Stratilata s vzácnými nástěnnými malbami. Pokračování cesty údolím mezi pohořími Rodopy a Rila do Plovdivu. Ubytování, možnost večeře s folklórním programem, nocleh Plovdiv.
Plovdiv je druhé největší bulharské město, bylo založeno na několika pahorcích. Má krásnou historickou část s úzkými křivolakými uličkami, které lemují domy s vyčnívajícími balkonky, arkýři a rozšířenými patry. Zajímavé jsou pozůstatky starověkého thráckého opevnění, velkolepé římské divadlo s nádherným výhledem na pohoří Rodopy, pravoslavný klášter nebo Džumaja džamija - Páteční mešita z počátku 15. století.

Snídaně, odjezd do Kazanlaku v Thrácké nížině na úpatí pohoří Stará planina, centra  „Růžového údolí“, známého růžovými plantážemi, na nichž se pěstuje speciální druh růží, z nichž se již od starověku získává růžový olej pro výrobu parfémů, a údolí Tráckých králů. Nejznámější památkou je Thrácká hrobka ze 4. století před Kristem (k prohlídce je přístupná věrná kopie hrobky). Díky zachovalým nástěnným malbám byla zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO. Po prohlídce odjezd na návštěvu výrobny růžového oleje v nedalekém Skobelevu. Později přejezd do Brestovice do vinařství na ochutnávku vína. Navečer návrat do Plovdivu, nocleh Plovdiv.

Snídaně, dopoledne krátká prohlídka Plovdivu – procházka uličkami starého města, pravoslavný klášter sv. Konstantina a Eleny, římský amfiteátr, Páteční mešita. Později odpoledne odjezd do Sofie. Příjezd do hotelu na ubytování, nocleh Sofie.

Snídaně, dopoledne okružní jízda městem – katedrála Alexandra Něvského v novobyzantském stylu, postavená na počest ruského cara Alexandra II., díky němuž získalo Bulharsko nezávislost, Prezidentský palác, kostel sv. Sofie založený již v 6. století, podle něho získalo město své jméno, mešita Banja Baši z 16. století. Transfer na letiště a odlet do Prahy.

Nejvhodnější období pro vaši cestu je od dubna do června a od září do října. Termín si můžete určit podle vlastního přání.